Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Kalendarz Trzech Religii

W 2020 roku, nakładem Fundacji Sedeka, ukazał się Kalendarz Trzech Religii ilustrowany fotografiami cenionego artysty Kacpra Kowalskiego.

Odkąd człowiek po raz pierwszy spojrzał w niebo, poszukuje Boga jako źródła nadprzyrodzonej mocy, nadającej sens naszemu istnieniu. Od zarania dziejów to zagadnienie gości w literaturze, sztuce i życiu codziennym. Religia spełniała rolę społeczną, ekonomiczną, kulturową i polityczną. We współczesnym świecie ludzie często dystansują się od religii, ale nadal wyznacza ona rytm roku, codziennego dnia i świętowania.

Pomimo, że judaizm, islam i chrześcijaństwo wywodzą się ze wspólnych abrahamowych korzeni i istnieją obok siebie, rzadko się zbliżają, a wręcz tkwią w konflikcie. A przecież jesteśmy ludźmi tej samej ziemi i jednego Boga.

Fundacja Sedeka, zgodnie ze swoim statutem, działa m.in. na rzecz związków religijnych, tolerancji, szacunku i akceptacji. W związku z tym, pragnie przybliżyć podstawową wiedzę na temat trzech największych monoteistycznych religii. Niewiedza często oznacza nieufność lub wręcz wrogość. Pragniemy zmieniać takie nastawienie budując dialog. Tak narodziła się idea wydania Kalendarza Trzech Religii.

W kalendarzu każdy miesiąc przedstawiony jest na osobnej stronie. Poza obowiązującym kalendarium gregoriańskim, zawiera kalendarium żydowskie i muzułmańskie, oparte na innych rachubach czasowych. Kalendarium żydowskie jest datowane od stworzenia świata, a muzułmańskie od pielgrzymki proroka Mahometa z Mekki do Medyny.

Na kolejnych stronach kalendarz odnotowuje najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni ich modlitwy – niedziele, szabaty, dni zgromadzenia a także nazwy poszczególnych miesięcy.

Kalendarz jest ilustrowany fotografiami autorstwa Kacpra Kowalskiego, które przedstawiają piękno naszej planety – wspólnego domu, któremu należy się nasza troska.

Zarządzaj plikami cookies