Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Każdy, kto opiekował się osobą z niepełnosprawnością wie, jak bardzo wymagająca jest ta rola. Fundacja Sedeka od 2009 r. działa na rzecz opiekunów, oferując im narzędzia wsparcia finansowego, dzięki którym mogą zadbać o Podopiecznego, a jednocześnie pomóc sobie. Widzimy ich potrzeby, dlatego stale się rozwijamy – dla Podopiecznych oraz ich opiekunów: w tym celu prowadziliśmy m. in. grupę wsparcia, a obecnie podejmujemy szereg inicjatyw pomocowych, takich jak szkolenia. Najważniejsze dla nas jest to, by opiekunowie nie czuli się pozostawieni sami sobie, by wiedzieli, że otacza ich wspólnota pomagania.

Jaką pomoc może otrzymać opiekun osoby z niepełnosprawnością od Fundacji Sedeka?

Jeśli jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnością i czujesz, że potrzebujesz wsparcia, to zachęcamy do skorzystania z naszej pomocy. Fundacja Sedeka świadczy wsparcie finansowe i psychologiczne. Prowadzimy bezpłatne subkonta, by umożliwić zbieranie środków na leczenie i rehabilitację. Dla kompleksowego wsparcia osób niepełnosprawnych, zapewniamy pomoc także ich opiekunom, na których spoczywa największy ciężar związany z codzienną troską i pielęgnacją Podopiecznych.

Opieka nad osobą niepełnosprawną to często wymagające zadanie, które może wiązać się z ogromnym stresem, poczuciem zmęczenia, a nawet izolacją społeczną. Kluczowa jest pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy sprawują tak ważną rolę. Najczęściej są to rodzice dzieci, które mimo że są już dorosłe, wymagają ciągłej opieki. Rodzic, który wziął na siebie ten niełatwy obowiązek, zrobił to zazwyczaj kosztem swoich własnych celów czy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Dlatego wsparcie, jakie oferujemy, to także wsparcie psychologiczne, tak potrzebne dla zachowania równowagi emocjonalnej i dobrego samopoczucia opiekunów.

Pomoc dla opiekunów obejmuje przede wszystkim terapeutyczną grupę wsparcia, w ramach której opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą wymienić się doświadczeniami, uzyskać zrozumienie od osób przeżywających podobne sytuacje oraz otrzymać wsparcie i porady od specjalistów. Wykwalifikowani terapeuci oraz psychologowie świadczą pomoc dla opiekuna osoby niepełnosprawnej przez przepracowanie emocji związanych ze wspieraniem i pielęgnacją osób niesamodzielnych, uczą metod radzenia sobie ze stresem oraz skutecznych strategii, pomagających pokonywać pojawiające się trudności.

W Fundacji Sedeka zdajemy sobie sprawę z wyzwań, przed jakimi stają opiekunowie dorosłych osób chorych i z niepełnosprawnościami w swoim codziennym życiu i wiemy, jak ważna jest pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wsparcie psychologiczne jest niezwykle istotne, ponieważ opieka nad osobą niepełnosprawną może prowadzić do emocjonalnego i fizycznego wyczerpania opiekuna. Regularna opieka psychologiczna pomaga opiekunom radzić sobie z trudnościami, utrzymać zdrowie psychiczne i zapewnić lepszą jakość opieki nad ich Podopiecznymi.

Ogólne formy pomocy dla opiekunów osób z niepełnosprawnością

Jednym z zadań naszej Fundacji, obok pomocy osobom chorym, jest pomoc dla opiekunów osób chorych na alzheimera, których choroba w ogromnym stopniu wpływa na najbliższych. Wsparcie, które oferuje Fundacja Sedeka, polega przede wszystkim na odciążeniu w sprawach formalnych, związanych z organizacją zbiórki środków na kosztowne leczenie czy rehabilitację. Dzięki współpracy z naszą Fundacją, można skupić się na najważniejszym – bezpośredniej opiece nad swoim pacjentem czy Podopiecznym.

Pomoc dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, którą oferujemy to również spotkania z psychologiem prowadzącym grupę wsparcia, porady specjalistów, spotkania tematyczne, doraźna pomoc rzeczowa oraz zapewnienie poczucia, że nie jest się samemu w tej trudnej sytuacji.

Każdy z nas może wesprzeć opiekuna osoby niepełnosprawnej. Jeśli mamy możliwość, warto dać mu chwilę wytchnienia i zastąpić go na pewien czas w jego obowiązkach, dzięki czemu będzie mógł pójść do sklepu, załatwić sprawy urzędowe czy zwyczajnie zadbać o siebie. Można też wesprzeć go darowizną wpłacaną na subkonto założone w naszej Fundacji, co pozwoli mu opłacić profesjonalną opiekę nad osobą niepełnosprawną na czas jego nieobecności.

Gdzie szukać informacji o pomocy dla opiekunów?

Pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych zobowiązane są świadczyć lokalne samorządy. W każdej gminie pomoc społeczna jest udzielana przez Ośrodek Pomocy Społecznej czy Ośrodek Pomocy Rodzinie (w gminie miejskiej jest to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zaś w gminie wiejskiej to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej). Tam można uzyskać informacje o przysługującym wsparciu, takim jak renta socjalna, wsparcie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy czy też zasiłek dla opiekuna.

Świadczenie pielęgnacyjne jest to pomoc dla opiekunów, którzy nie podejmują pracy zarobkowej lub rezygnują z niej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Prawa do świadczenia pielęgnacyjnego mają tylko opiekunowie osób, których niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia (lub dorosłych osób w trakcie późniejszej nauki, lecz nie później niż do ukończenia 25 roku życia). Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych mogą także starać się o specjalny zasiłek opiekuńczy, który jest przyznawany wedle kryterium dochodowego na członka rodziny.

Opiekunom dorosłych osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych utracili w 2013 r. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie nie spełnili kryterium dochodowego do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego, przysługuje zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Inne świadczenia rodzinne, o które warto zapytać, to zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje on między innymi osobie, która ukończyła 75 lat. Może być znaczącą pomocą dla na przykład opiekunów osób chorych na alzheimera.

Poza sektorem publicznym dobrze jest rozeznać się w pomocy świadczonej przez fundacje dla dorosłych czy dzieci. Można przeprowadzić wywiad środowiskowy, podpytać znajomych lub innej osoby w podobnej sytuacji, z jakiego wsparcia korzystają. Jeśli masz pytania, to nie wahaj się z nami skontaktować – jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Zarządzaj plikami cookies