Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Zapraszamy na wystawę

Dodano 27 listopada 2013.

Okręg Warszawski Związek Plastyków PolskichIII Wystawa Grupy Twórczej „Symfonia”, działającej przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków zorganizowana z okazji obchodów 100-lecia urodzin polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego jest wkładem artystów plastyków w całokształt wydarzeń związanych z obchodami Roku Lutosławskiego.

W hołdzie profesorowi Jackowi Sempolińskiemu. W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego malarza i teoretyka sztuki, miłośnika muzyki, nauczyciela wielu pokoleń artystów,a jednocześnie mojego sąsiada z Saskiej Kępy, poprosiłam profesora Wiesława Juszczaka o udostępnienie obrazów muzycznych oraz ostatnich zanotowanych przez zmarłego Profesora refleksji na temat związków muzyki z malarstwem. Uczymy się od naszych Mistrzów dostrzegać piękno oraz przekazywać je słowem i obrazem następnym pokoleniom.                          

Na wystawie będzie można zobaczyć 3 obrazy Jacek Sempolińskiego namalowane w latach 1959/60, wystawiane na pierwszej indywidualnej wystawie w Zachęcie 20.06. – 10. 08.1961r. i na Drugim Bienale Młodych w Paryżu 20. 9. – 8. 11. 1961 r.

Malarze i artyści biorący udział w wystawie: Marek Ałaszewski, Tomasz Awdziejczyk, Barbara Bielecka-Woźniczko, Wanda Badowska-Twarowska, Jan Brodziak, Katarzyna Bułka-Matłacz, Jolanta Caban, Alina Dorada-Krawczyk, Edyta Dzierż, Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Hajnosz, Wanda Hansen, Larysa Jaromska, Jadwiga Jeziorska, Małgorzata Kapłan, Jaga Karkoszka, Bożena Korulska, Janusz Lewandowski, Bożenna Leszczyńska, Bogusław Lustyk, Barbara Maciąga, Jacek Maślankiewicz, Mirosław Miroński, Jacek Müldner-Nieckowski, Joanna Mrozowska, Danuta Nawrocka, Iwona Ostrowska, Anna Plaisance, Anna Małgorzata Roszkowska. 

Wystawa jest udokumentowana obszernym katalogiem z reprodukcjami prac artystów i recenzjami, tłumaczonymi na język angielski i francuski, sponsorowanym przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundację Sedeka. Jednak duży wkład w przygotowanie katalogu włożyli sami artyści pracując niestrudzenie nad nim przez cały rok i częściowo go sponsorując.

W obchodach 100 rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego działająca od wielu lat Grupa Twórcza Symfonia, przy OW ZPAP intensywnie włączyła się w organizację wspólnie kilku   wystaw:  „Łańcuch  dźwięku  i  koloru”  w  Galerii „U”  na Ursynowie (maj 2013 ),w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach w (listopad 2013), gdzie kuratorem była Barbara Bielecka-Woźniczko. Wystawa została udokumentowana w formie filmowej, której reżyserem jest  Natasza Ziółkowska-Kurczuk. Dokument  powstał na podstawie osobistych zapisków Witolda Lutosławskiego i nosi tytuł „Granatowy zeszyt”.

Wcześniejsze sukcesy projektów Grupy – Jazz: synteza sztuk oraz Symfonia – ukazały  niewyczerpany potencjał artystów. Próba malarskiej interpretacji muzyki Witolda Lutosławskiego, jest podróżą w czasie: po meandrach wieku XX postromantyzmu, impresjonizmu ekspresjonizmu i abstrakcji. Twórczość polskiego kompozytora stanowi przegląd najważniejszych trendów muzyki poprzedniego stulecia. Zamierzeniem malarzy i rzeźbiarzy Grupy Symfonia jest przekazanie na płótnie polifoniczności artystycznej Witolda Lutosławskiego. Różnice w podejściu do tematyki muzycznej u poszczególnych artystów nie wynikają  wyłączne  z odmiennych postaw artystycznych, ale również ogromnego bogactwa muzyki. Artyści uzmysławiają nam, że związki malarstwa z muzyką są większe niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Jest pewna prawidłowość w wyrażaniu treści artystycznej oraz silne zaangażowanie emocjonalne twórców, bez którego nie powstałaby prawdziwa i wartościowa sztuka. 

Kurator wystawy
Anna Forycka-Putiatycka

ann.forycka@gmail.com
www.forycka-putiatycka.netgaleria.eu

Zarządzaj plikami cookies