Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Światowy Dzień NGO. Fundacja Sedeka – jesteśmy dla Was!

Dodano 27 lutego 2022.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Z tej okazji chcemy podzielić się z Wami naszą historią. Dlaczego powstaliśmy? Jakie były początki? Co udało się nam osiągnąć przez lata działalności? Jakie mamy plany? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury.

Początki

Idea powstania Fundacji Sedeka zrodziła się w głowie Stanisława Kowalskiego kilkanaście lat temu, kiedy zaczął dostrzegać, jak podopieczni założonej przez niego w 1998 roku Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” dorastają. Potrzeby dorosłych z niepełnosprawnościami w znacznym stopniu różnią się od potrzeb dzieci. Poza tym, ze względu na to, że dorosłe osoby z niepełnosprawnością nie są objęte kompleksową opieką rehabilitacyjną, Stanisław Kowalski otrzymywał coraz więcej wiadomości z prośbą o wsparcie od niepełnosprawnych dorosłych.

Z czasem do Fundacji zaczęły dołączać również inne osoby w potrzebie – zmagające się chorobami, ludzie po wypadkach, przebytych urazach, wybudzeni ze śpiączki. Szeroki zakres realizowanych przez Sedekę zadań pożytku publicznego pozwalał również na rozszerzenie zasięgu pomagania. W Fundacji mogły zakładać subkonta osoby chcące przysłużyć się dobrej sprawie – działać na rzecz lokalnej społeczności, charytatywnych inicjatyw czy zbierać środki na leczenie lub rehabilitację bliskiej osoby. Wkrótce, aby realizować wspólne projekty, wraz z Fundacją Dzieciom zawiązaliśmy Wspólnotę „Zdążyć z Pomocą”.

Pierwsze projekty

Stanisław Kowalski chciał, aby Fundacja Sedeka oferowała podopiecznym coś więcej, niż prowadzenie subkont i refundowanie specjalnych potrzeb. Chciał organizować wydarzenia z dziedziny kultury, sztuki czy sportu, w których będą uczestniczyły osoby z niepełnosprawnością oraz zagrożone społecznym wykluczeniem.

Tak powstał pierwszy duży projekt Fundacji – Klub Erudyty. W ramach Klubu odbywały się wydarzenia kulturalne, edukacyjne, koncerty i spotkania dyskusyjne o różnorodnej tematyce. Uczestniczyli  w nich przyjaciele, członkowie i sympatycy Fundacji – naukowcy, artyści, biznesmeni.

Kolejnym pamiętnym przedsięwzięciem Fundacji był zorganizowany w 2013 roku z myślą o niepełnosprawnych sportowcach Plebiscyt Paraolimpijski. Pełna nazwa projektu brzmiała: Plebiscyt 40-lecia na 10 Najwybitniejszych Sportowców z Niepełnosprawnością – Medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w latach 1972–2012. Plebiscyt rozpoczęło głosowanie internautów. Następnie, spośród  40 sportowców, Kapituła Plebiscytu wytypowała  10 laureatów. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Przeciwko społecznemu wykluczeniu

Fundacja Sedeka angażuje się w wiele wspaniałych przedsięwzięć i współpracuje z wieloma wyjątkowymi osobami oraz organizacjami. Bierzemy udział w koncertach, wystawach i warsztatach dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Podczas spotkań organizowanych w Ośrodku Rehabilitacji Cemicus, gościliśmy m.in. pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę, wybitnego malarza Rafała Olbińskiego, prezenterkę Annę Popek, ikonę fitnessu Mariolę Bojarską-Ferenc, czy mówcę motywacyjnego Łukasza Jakóbiaka.

Dla naszych beneficjentów organizujemy różnorodne warsztaty, takie jak „Udany powrót na rynek pracy” – dla osób powracających do życia zawodowego po dłuższej przerwie, „Rodzic pierwszy ratownik” – szkolenie z pierwszej pomocy, ,,Jak założyć fanpage na Facebooku – informacje krok po kroku’’ oraz „Jogę śmiechu” i „Wykłady dietetyczne”.

Jako partner mieliśmy też przyjemność uczestniczyć w konferencjach, m.in „W pułapce postrzegania. Czego jeszcze nie wiesz o CSR?”, „Eco-Kobieta, czyli w zgodzie z ciałem i duszą”, piknikach – „Senioriada” czy „Orszak Świętego Franciszka” oraz licznych koncertach. Organizowaliśmy również wystawy obrazów naszych podopiecznych oraz osób zaprzyjaźnionych z Fundacją Sedeka.

Dla lokalnej społeczności

Z myślą o naszych podopiecznych oraz warszawskich seniorach staramy się prowadzić jak najwięcej zajęć cyklicznych. Dla osób z niepełnosprawnością odbywały się aerobik i fitness na wózkach, joga kręgosłupa, warsztaty plastyczne, fotograficzne i filmowe, spotkania grup terapeutycznych dla osób z zespołem Aspergera oraz warsztaty terapii Simontonowskiej.

Choć wybuch pandemii koronawirusa na jakiś czas zablokował nasze wydarzenia, pod koniec 2020 roku, dzięki wsparciu darczyńców, udało nam się powrócić do zajęć dla osób 60+, takich jak: nordic walking, język angielski, fitness, trening werbalno-pamięciowy czy konsultacje dietetyczne. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości powróci również ciesząca się dużą popularnością oferta dla osób z niepełnosprawnościami, a także rozpoczniemy cykl bezpłatnych webinarów.

Gdzie jesteśmy dzisiaj?

Niezmiennie, naszym najważniejszym zadaniem jest niesienie pomocy osobom chorym i z niepełnosprawnościami. Prowadzimy dla nich bezpłatne subkonta, refundujemy koszty leczenia, rehabilitacji i innych specjalnych potrzeb, dajemy im możliwość gromadzenia środków z 1% podatku, zbiórek publicznych i internetowych oraz darowizn. Współpracujemy z portalami: Charytatywni Allegro, Siepomaga i Facebook.

W 2021 roku rozpoczęliśmy projekt „Mapa przyjaznych Miejsc”, do którego zapraszamy firmy chcące ofiarować naszym podopiecznym zniżki na swoje produkty i usługi. Do grona partnerów dołączyła m.in. firma Alab laboratoria, Sklep Medyczny Reha-Max, Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM czy Przychodnia Etos-Zdrowie.

Dołącz do nas!

Mamy zarówno podopiecznych, którzy są z nami od lat – pozyskują środki na leki lub zabiegi potrzebne na stałe, jak i takich, którzy pod szyldem Fundacji chcą zrealizować określony cel, np. zbiórka dużej sumy na protezę, kosztowną operację czy specjalistyczny samochód do przewozu osób niepełnosprawnych.

W tym roku udało nam się zrefundować m.in. liczne chemioterapie, zabiegi operacyjne, leczenie w kraju i za granicą, niezliczone godziny terapii i rehabilitacji, sprzęt rehabilitacyjny, pompy insulinowe, koszty przystosowania mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także niezbędne im windy, podnośniki, auta czy podjazdy.

Nasz zespół tworzą osoby zaangażowane w swoją pracę, które wierzą w to, że ich wysiłek może zmienić ludzkie życie na lepsze. Chętnie włączamy się we współpracę z firmami i organizacjami realizującymi projekty CSR. Jeśli potrzebujesz pomocy, chcesz pomagać innym lub angażować się w społeczne inicjatywy, odwiedź nas lub zadzwoń. Pamiętaj, że w Fundacji Sedeka możesz realizować wszystkie cele pożytku publicznego! Działać na rzecz swoich bliskich, a także domów dziecka, lokalnych społeczności, seniorów, schronisk dla zwierząt czy domów tymczasowych.

Możesz też wesprzeć nasze działania poprzez darowiznę lub odpis 1% swojego podatku. Dzięki temu nadal będziemy mogli działać i pomagać potrzebującym.

Sprawdź, jak możesz pomóc!

Zarządzaj plikami cookies