Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

22 lipca – Światowy Dzień Mózgu

Dodano 22 lipca 2021.

A Ty, co dziś zrobiłeś dla swojego mózgu?

Zdrowy mózg to podstawa prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Czy wiecie, że według WHO do 2030 roku to właśnie choroby mózgu staną się największym zagrożeniem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności lub śmierci?

Do chorób mózgu zaliczamy dolegliwości o podłożu neurologicznym takie jak: udar, choroba Parkinsona, Alzheimera czy stwardnienie rozsiane oraz choroby psychiczne – depresję czy schizofrenię. Należą do nich nawet bóle głowy, bezsenność czy migrena.

Istnieją dolegliwości, które w większości przypadków łączymy bezpośrednio z wiekiem. Są to m.in. udary mózgu, choroba Parkinsona, otępienie, w tym choroba Alzheimera. Starzenie się jest naturalnym procesem, który czeka nas wszystkich. Wraz z naszym ciałem starzeją się również mózg oraz cały układ nerwowy.

Kiedy mózg zaczyna się starzeć?

Trudno wskazać konkretny wiek.

Mózg starzeje się w różnym tempie u różnych osób, co zależy od wielu czynników. Zazwyczaj między 50 a 65 rokiem życia następuje stopniowe pogarszanie się wielu funkcji naszego układu nerwowego. Wynika to m.in. ze spowolnienia prędkości przesyłania impulsów w włóknach nerwowych, stopniowego zmniejszania się liczby i aktywności synaps, czyli połączeń nerwowych oraz postępującego zaniku komórek mózgu.

Kondycja mózgu uzależniona jest od naszych genów, przebytych chorób i urazów oraz codziennej aktywności czy stylu życia. Zdrowe nawyki  oraz profilaktyka związana z przeciwdziałaniem chorobom mózgu powinny towarzyszyć nam zawsze.

Jak stymulować mózg?

Potrzebujemy ruchu i wysiłku fizycznego – spacer, bieg, jazda na rowerze zapewniają równocześnie sprawność układu krążenia, układu oddechowego i metabolizmu, co bezpośrednio wpłynie na sprawność naszego mózgu.

Nie bez znaczenia jest również aktywność społeczna, czyli utrzymywanie kontaktów z innymi – spotkania i rozmowy również działają na umysł stymulująco.

Trzecim niezwykle ważnym czynnikiem jest oczywiście ćwiczenie sprawności umysłowej. Może to być zwykła krzyżówka lub gra w szachy, jednak warto pamiętać, że istnieją programy i zadania stworzone specjalnie w celu wzmacniania pracy mózgu.

Gorąco zachęcamy wszystkich do dbania o siebie!

Seniorom pragnącym odpowiednio zatroszczyć się o mózg, oferujemy bezpłatne zajęcia pobudzające umysł i ciało.

Relaksacja – doskonały sposób na zdenerwowanie i napięcie wywołane wyzwaniami dnia codziennego. Warto znaleźć chwilę na wyciszenie się i przywrócenie harmonii – zajęcia nie tylko poprawią samopoczucie, ale dodatkowo pozwolą uniknąć  niekorzystnych konsekwencji przewlekłego stresu.

Nordic Walking – spacerowanie z kijkami to sport mobilizujący wiele partii mięśni, ale nie obciążający stawów i kręgosłupa. To doskonały sposób aktywnego sposobu spędzania czasu na świeżym powietrzu dla osób w różnym wieku, także w starszym.

Język angielski – zajęcia dla początkujących ukierunkowane na komunikację w życiu codziennym, wzmacnianie poczucia pewności siebie poprzez aranżowanie autentycznych sytuacji, rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu i wypowiadania się w języku obcym.

Trening werbalno-pamięciowy – pamiętajcie, że ludzka pamięć zachowuje się podobnie jak mięśnie. Jeśli nie jest poddawana systematycznemu wysiłkowi i jej nie stymulujemy – słabnie i zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Dzięki systematycznemu treningowi, seniorzy utrzymają umysł w dobrej kondycji, wzmocnią koncentrację, uwagę i rozwiną kreatywne myślenie.

Nabraliście ochoty, by zadbać o mózg?

Mamy dla Was kilka prostych ćwiczeń, które możecie wykonywać w domu. Wasz mózg to doceni!

Zarządzaj plikami cookies