Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Światowy Dzień WZW – zbadaj się z ALAB Laboratoria

Dodano 28 lipca 2021.

28 lipca 1925 roku  urodził się  Baruch Samuel Blumberg, amerykański lekarz, który za zidentyfikowanie wirusa zapalenia wątroby typu B otrzymał nagrodę Nobla. Jemu także zawdzięczamy wynalezienie  testów  diagnostycznych i szczepionki przeciwko HBV.

Dla uczczenia wybitnego naukowca właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, który ma promować świadomość zdrowotną społeczeństwa oraz podnosić poziom wiedzy na temat choroby i walki z nią.

Dzisiaj na wirusowe zapalenie wątroby typu B możemy się zaszczepić. Inaczej jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C, z którym zmagają się miliony osób na całym świecie. Na szczęście, wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie daje niemal całkowitą szansę na wyleczenie. We wszystkich punktach ALAB Laboratoria można bezpłatnie wykonać badanie z krwi w kierunku HCV.

O więcej informacji na temat choroby i znaczenia badań poprosiliśmy Magdalenę Bondziul, diagnostę z ALAB Laboratoria Sp. z o.o.

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby jest chorobą zakaźną wywołaną przez obecność wirusa HAV, HBV, HCV, HDV, HEV, HGV. W wyniku zakażenia którymkolwiek z typów wirusa dochodzi do uszkadzania komórek wątroby, co w konsekwencji może doprowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych, takich jak zwłóknienie lub marskość wątroby. W Polsce najczęściej spotykane jest zakażenie wirusem typu A, B oraz C.

W przypadku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C ponad 86% osób nie jest świadomych swojej choroby, ponieważ wirus jest podstępny i początkowo nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Kto jest szczególnie narażony na zakażenie wirusem HCV? Jak można się zarazić?

Do zakażenia wirusem dochodzi poprzez uszkodzenie naskórka, a następnie przeniesienie niewielkiej, nawet niewidocznej gołym okiem ilości zakażonej krwi. Do zainfekowania HCV może dojść m.in. podczas wizyty u manicurzystki, podczas zabiegów stomatologicznych, czy nawet u fryzjera.

Do grupy ryzyka zaliczamy osoby które:

  • były kilkukrotnie hospitalizowane;
  • przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;
  • mają podwyższone normy badań wątrobowych: ALP, AspAT, ALAT
  • korzystały lub korzystają z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty;
  • leczą się stomatologicznie;
  • przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki – nawet incydentalnie;
  • utrzymują ryzykowne zachowania seksualne.

Jaka jest diagnostyka WZW typu C?

Diagnostyka w kierunku HCV jest dwuetapowa. W pierwszej kolejności wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-HCV. Ich obecność może świadczyć o przebyciu zakażenia bądź o aktywnej infekcji. W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego wykonuje się badanie molekularne wykrywające materiał genetyczny wirusa. Etap ten służy potwierdzeniu aktywnego zakażenia HCV.

Jakie kroki powinniśmy podjąć, gdy dowiemy się, że jesteśmy chorzy?

W przypadku, gdy pacjent otrzyma wyniki pozytywne, potwierdzające zakażenie HCV, powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje go do Poradni Chorób Zakaźnych bądź Poradni Hepatologicznej, gdzie zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu.

Jak leczyć WZW typu C?

Wczesne wykrycie obecności HCV pozwala na wyleczenie choroby. W Polsce od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym w 8-12 tygodniu możliwe jest wyeliminowanie wirusa z organizmu niemal w stu procentach.

Na czym polega akcja bezpłatnych badań pod kątem wirusa HCV prowadzona przez ALAB?

Wyleczenie z choroby możliwe jest tylko wtedy, gdy wykryjemy wirusa. Dlatego laboratoria ALAB we współpracy z AbbVie Polska prowadzą akcję bezpłatnej diagnostyki w kierunku HCV.

Pierwszym krokiem jest wykrycie obecności przeciwciał anty-HCV. Badanie to można wykonać w każdym punkcie pobrań ALAB na terenie całego kraju. Wystarczy przyjść w godzinach pobrań i wyrazić chęć zbadania się. Test wykonywany jest z krwi żylnej. Do badania nie ma konieczności bycia na czczo.

W przypadku otrzymania wyniku pozytywnego pacjent wykonuje dalszą, bezpłatną diagnostykę potwierdzającą zakażenie. Badanie to wykrywa materiał genetyczny HCV. Ujawnienie RNA wirusa świadczy o aktywnym zakażeniu i kwalifikuje pacjent do podjęcia leczenia.

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

Warto się zbadać, aby podjąć leczenie tej groźnej choroby w początkowej fazie jej rozwoju, gdy terapia daje najlepsze efekty.

Nasza Fundacja zaprasza do udziału w akcji w imieniu organizatorów – ALAB Laboratoria i firmy AbbVie Polska Sp. z o.o.

Znajdź najbliższą placówkę ALAB Laboratoria.

Zarządzaj plikami cookies