Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

KRS:

Czcionka:
Kontrast:
Logowanie do subkonta
KRS:
0000338389
Czcionka:
Kontrast:

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Dodano 19 listopada 2021.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień  Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Czy wiecie, co to za dolegliwość?

To jedna z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Przez dłuższy czas nie daje objawów, dlatego trudno wykryć ją w początkowej fazie. Chorzy zazwyczaj zgłaszają się do lekarza z dusznościami, duszącym kaszlem, trudnościami w złapaniu oddechu podczas wysiłku fizycznego. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Szacowana liczba chorych w Polsce to 2 mln osób, a na świecie 250 mln. Częstość występowania dolegliwości  wzrasta wraz z wiekiem.

Kto jest najbardziej narażony na tę chorobę?

Palacze oraz osoby mające do czynienia z czynnikami drażniącymi – chemikaliami lub pyłem. Jednak w ostatnim czasie przewlekła obturacyjna choroba płuc atakuje również osoby, które przeszły infekcję koronawirusem. W dodatku, pacjenci z POChP są narażeni na znacznie cięższy przebieg COVID-19.

Jak wykryć  przewlekłą  obturacyjną  chorobę  płuc?

POChP jest diagnozowane w oparciu o wywiad, badanie fizykalne i badania dodatkowe. Podstawą przy podejrzeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest badanie spirometryczne.

Chorzy na POChP potrzebują odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej dostosowanej do stanu zdrowia. Konieczne jest również natychmiastowe zaprzestanie palenia oraz eliminacja innych czynników zewnętrznych mających wpływ na wystąpienie choroby.

Jednym z polecanych rozwiązań, zarówno przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, jak i przy dolegliwościach po infekcji koronawirusem jest ozonoterapia.

Ozon jest wzbogaconą formą tlenu. Niektórzy mówią, że jest najskuteczniejszym istniejącym środkiem antywirusowym, przeciwbakteryjnym – antyseptycznym. Ozon jako ozonoterapia, czyli hemotransfuzja krwi, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu modeluje wrodzoną i nabytą odporność. Ma także zdolność oksydacyjną, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli ktoś zachoruje na COVID-19, hamuje ona stres oksydacyjny, który odpowiada za nasz stan w trakcie tej choroby.

Bardzo ważna jest też rehabilitacja oddechowa.

Nasz partner – Przychodnia Rehabilitacyjna i Specjalistyczna „Etos Zdrowie” w Warszawie oferuje podopiecznym Fundacji rabat na tego  typu usługi.

Fizjoterapeuta przychodni doradzi i przeprowadzi indywidualnie dobrany trening fizyczny, wydolnościowy i oddechowy oraz przekaże niezbędną wiedzę, która będzie wsparciem w leczeniu.

Pamiętaj, jeśli zmagasz się z POChP lub dolegliwościami po przebytym Covid-19 i potrzebujesz leczenia oraz rehabilitacji, otwórz bezpłatne subkonto w Fundacji Sedeka. Refunduj wizyty u prywatnych specjalistów oraz niezbędne zabiegi – pomożemy Ci wrócić do zdrowia!

Zarządzaj plikami cookies