Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony

11349 - Grupa OPP - Porycka Helena

Dane Grupy OPP:

Nr księgowy:
11349

Region:

Miasto:

Opis działalności:

Mam 92 lata. Moja tragiczna sytuacja finansowa jest spowodowana moim złym stanem zdrowia.

Cierpię m.in. na takie schorzenia jak: nadciśnienie tętnicze, niedowład nerwów VI i III po lewej stronie, osteoporoza, zwyrodnienie mięśnia sercowego z zaburzeniami rytmu w okresie niewydolności krążenia, wielostawowe zwyrodnienia, bóle reumatyczne. Najbardziej dokucza mi ból kręgosłupa i stawu biodrowego. Poruszam się na wózku inwalidzkim. Nie jestem w stanie samodzielnie, bez pomocy innych osób zaspokoić swoich potrzeb fizjologicznych. Wymagam opieki przez cały dzień.

Oprócz powyższych schorzeń, w 2012 roku zostały u mnie wykryte dwa tętniaki tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej i środkowej mózgu. W związku z wykryciem tętniaków, przebywałam
w Siedleckim Szpitalu Specjalistycznym na Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym. Przeprowadzenie w moim wieku operacji tętniaków mózgu jest bardzo ryzykowne. W każdej chwili bowiem podczas operacji tętniak może pęknąć, co spowoduje śmierć. Co więcej, moje chore serce mogłoby nie wytrzymać operacji. W związku z ww. tętniakami, cierpię na silne zawroty głowy. Jeden z tętniaków uciska nerw oka i na skutek tego opuściła mi się powieka, w związku z czym nie widzę na lewe oko. Mam również chory pęcherz i jestem zmuszona używać pieluchomajtek.

W ostatnim roku mój stan zdrowia bardzo się pogorszył. W związku z silnymi bólami głowy leczę się u lekarza neurologa. Specjalista zlecił mi wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Okazało się, że zamiast dwóch tętniaków, mam trzy. Z uwagi na wysokie ciśnienie i tętno, które może doprowadzić do pęknięcia tętniaków, jestem pod stałą opieką lekarza kardiologa. Przyjmuję leki na serce. Z uwagi na pogarszający się w bardzo szybkim tempie słuch oraz to, że praktycznie przestałam słyszeć, we wrześniu 2017 roku istniała konieczność zakupu aparatu słuchowego. Koszt aparatu to kwota 5916,00 zł. Powyższy zakup częściowo był refundowany ze środków pochodzących z NFZ, jednak do zapłaty pozostało jeszcze 3900 zł. Z uwagi na brak z mojej strony możliwości jednorazowej wpłaty, kwota ta została rozłożona na 6 rat w wysokości po 650 zł miesięcznie. Termin płatności I raty przypada na 15 października 2017 roku, zaś ostatniej na 15 marca 2018 roku.

W czasie od 24 września 2017 roku do 26 września 2017 roku przebywałam
w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie na Oddziale Okulistycznym w celu wykonania zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy oka prawego. Jak wspominałam wcześniej, na lewe oko w ogóle nie widzę (jeden z tętniaków uciska nerw oka i na skutek tego opadła mi powieka), natomiast na prawe oko również przestałam widzieć z uwagi na pogłębiającą się zaćmę. Przez ostatnie dwa miesiące byłam zatem całkowicie niewidoma. Poruszające się po moim pokoju osoby rozpoznawałam jedynie po ich głosie, dlatego też zakup aparatu słuchowego był konieczny.

W związku z moimi schorzeniami ponoszę miesięcznie szereg wydatków związanych z wykupieniem niezbędnych dla zdrowia leków. Do domu w każdym miesiącu przychodzi lekarz, ponieważ mój stan zdrowia nie pozwala na to, bym mogła sama udać się do przychodni lekarskiej, którą od mojego miejsca zamieszkania dzieli odległość ponad 3 km. Mój syn i synowa nie posiadają samochodu, dlatego też w sytuacji, gdy zachodzi konieczność wykonania badań, czy też hospitalizacji, jestem zmuszona prosić obcych ludzi, aby za stosowną opłatą zawieźli mnie do szpitala. W ostatnim czasie byłam zmuszona zapłacić za przewiezienie do Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie w dniu 24 września 2017 roku, jak też za powrót ze szpitala do domu w dniu 26 września 2017 roku.
W dniu 2 października 2017 roku miałam z kolei w ww. szpitalu wizytę kontrolną po zabiegu operacyjnym, co oczywiście ponownie wiązało się z koniecznością zapłaty obcym osobom za dojazd do szpitala i przyjazd do domu. W dniu 16 października 2017 roku zaplanowana została kolejna wizyta kontrolna w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie w związku z przebytą operacją. Oprócz wydatków związanych z wykupieniem leków, wizytami lekarskimi a także dojazdami do szpitala na badania bądź zabiegi, ponoszę również wydatki związane z zakupem wyrobów medycznych, takich jak wózek inwalidzki, materac przeciwodleżynowy, pieluchomajtki i w ostatnim czasie aparat słuchowy.

Moja sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Utrzymuję się z emerytury
w wysokości 2.114,93 zł miesięcznie. Jest to moje jedyne źródło dochodu. Nie posiadam żadnego majątku, który mogłabym spieniężyć. Nie mam również żadnych oszczędności. Jestem wdową po inwalidzie wojennym. Mąż mój zmarł w 2000 r. Po śmierci męża otrzymuję rentę kombatancką. Praktycznie całą rentę przeznaczam na zakup leków, wyrobów medycznych (m.in. wózek inwalidzki, aparat słuchowy, materac przeciwodleżynowy, pieluchomajtki), wizyty lekarskie a także dojazdy do szpitala na badania bądź zabiegi. Oprócz wydatków medycznych, ponoszę również koszty wyżywienia (ok. 800 zł/m-c) oraz koszty utrzymania domu: energia elektryczna, gaz, woda, wywóz nieczystości. Z uwagi na brak wystarczających środków pieniężnych na pokrycie wszystkich wydatków, niejednokrotnie jestem zmuszona opłacać jedynie niektóre z nich.

Ponoszone przeze mnie miesięcznie wydatki znaczne przekraczają otrzymywane dochody. Codziennie muszę wybierać pomiędzy zakupem żywości i leków a opłaceniem rachunków.

Nie mogę liczyć na pomoc mojego syna i synowej. W dniu 1 sierpnia 2014 roku ZUS odebrał mu rentę i od tego czasu nie osiąga on żadnych dochodów. Zły stan jego zdrowia nie pozwala mu na podjęcie jakiejkolwiek pracy. Leczy się on u wielu lekarzy specjalistów, takich jak neurolog, kardiolog, ortopeda, urolog, chirurg. Synowa jest jedynym żywicielem czteroosobowej rodziny (mają oni bowiem dwoje dzieci w wieku szkolnym: 14 i 15 lat). Jej jedyny dochód to wynagrodzenie za pracę, które po wszystkich potrąceniach wynosi 1454,41 zł. Synowa dużo pomaga, dokładając do opłat rachunków za gaz, energię elektryczną, wodę i wywóz nieczystości. Korzystają z pomocy MOPS w Garwolinie.

Warunki mieszkaniowe, w jakich żyję są tragiczne. Na ścianie, przy której znajduje się moje łóżko jest grzyb, cała ściana jest czarna, jest na niej wilgoć i w okresie zimy skrapla się woda, a z okna spływają krople wody. Na suficie powstają zacieki, ponieważ mój dom pokryty jest starym eternitem, który zaczyna pękać i woda dostaje się do wnętrza. Nie stać mnie jednak na remont pokoju, malowanie, zamontowanie drugiego grzejnika pod oknem. Wymiana drzwi na szersze znacznie usprawniłaby lepsze poruszanie się wózkiem inwalidzkim, jak również usunięcie rur centralnego ogrzewania znajdujących się przy progach drzwi. Marzę o dostosowaniu łazienki i WC do łatwiejszego poruszania się osoby niepełnosprawnej. Remont komina i dachu pokrytego starym eternitem jest konieczny gdyż grozi zawaleniem się cienkiego stropu wykonanego z trzciny.

Poruszam się na wózku inwalidzkim, który kilka lat temu pożyczyłam z Punktu charytatywnego Caritas w Siedlcach. W chwili obecnej konieczny jest zakup nowego wózka inwalidzkiego.

Śpię na używanym wcześniej przez inne osoby łóżku, które nie jest wygodne i przydałby się zakup nowego łóżka, na którym spędzam znaczną ilość czasu.

Potrzebne są podkłady gumowe, pieluchy, środki czystości.

Biorąc pod uwagę moją trudną, przedstawioną wcześniej sytuację zdrowotną i finansową bardzo gorąco proszę dobrych ludzi o wsparcie finansowe bym mogła zrealizować moje potrzeby życiowe, wykupić leki, ponieść koszty leczenia.

Helena Porycka


Wpłaty prosimy kierować na konto:

Fundacja Sedeka

Alior Bank SA
93 2490 0005 0000 4600 7287 1845 (aktualny numer konta do darowizn)
71 1060 0076 0000 3210 0020 7652 (poprzedni numer konta do darowizn)

Tytułem:
11349 - Grupa OPP - Porycka Helena

***Dotychczasowe konto do wpłat darowizn w Banku Citi Handlowy o numerze
35 1030 1508 0000 0008 1669 1036 jest w trakcie likwidacji.***

Przekaż 1% podatku

W formularzu PIT wpisz numer:
KRS 0000338389
Przekaż 1% podatku On-Line

* program indywidualny dla tego podopiecznego

W rubryce „Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%” podaj:
11349 - Grupa OPP - Porycka Helena

Szanowni Darczyńcy, prosimy o zaznaczenie w zeznaniu podatkowym pola „Wyrażam zgodę”.